Part Two: Chapter II LIST OF SPANISH AND MEXICAN MILITARY COMMANDANTS AT SAN DIEGO 1769-1840

Previous Chapter   |   Table of Contents   |   Next Chapter

Lieutenant Pedro Pages, military commandant of California. July, 1770, to May, 1774.

Lieutenant José Francisco Ortega, from July, 1771; made lieutenant and put in formal charge, 1773; continued till 1781.

Lieutenant José de Züñiga, September 8, 1781, to October 19, 1793.

Lieutenant Antonio Grajera, Oct. 19, 1793, to Aug. 23, 1799.

Lieutenant José Font, temporary commandant of military post, rank­ing Rodriguez, Aug. 23, 1799, to 1803.

Lieutenant Manuel Rodriguez, acting commandant of the company from Aug. 23, 1799, till 1803, when he became commandant of the post and so continued till late in 1806.

Lieutenant Francisco María Ruiz, acting commandant from late in 1806 till 1807.

Lieutenant José de la Guerra y Noriega, for a short time in 1806-1807.

Captain José Raimundo Carrillo, from late in 1807 till 1809.

Lieutenant Francisco María Ruiz, lieutenant and acting commandant from 1809 till 1821; then captain and commandant.

Captain Ignacio del Corral, nominally commandant from 1810 to 1820, but never came to California.

Lieutenant José María Estudillo, Oct. 23, 1820, to Sept., 1821.

Captain Francisco María Ruiz, Sept., 1821, to 1827, when he retired at age of 73.

Lieutenant José María Estudillo, from early in 1827 to April 8, 1830.

Lieutenant Santiago Argüello, from April 8, 1830, to 1835.

Captain Augustin V. Zamorano, from 1835 to 1840; was here only dur­ing 1837-8 and never assumed command of the company.

Captain Pablo de la Portilla was nominally commandant of the post by seniority of rank, whenever present, from 1835 until he left California in 1838.

 

[from William Ellsworth Smythe's History of San Diego]